In het open access artikel ‘rethinking control conditions in clincial neurofeedback trials’ (in: discover neuroscience: 2026) beschrijft de neurowetenschapper Brendan Parsons waarom het onderzoeken van neurofeedback (en veel andere psychologische interventies) NIET gedaan kan worden op de klassieke (psycho) farmacologische dubbelblind placebo-gecontroleerde manier!
De kern van zijn betoog komt erop neer dat een echte placeboconditie – waarbij er daadwerkelijk helemaal niets wordt toegediend – in psychologisch onderzoek helemaal niet mogelijk is. Elke ‘placebo’ conditie in psychologisch onderzoek heeft namelijk altijd een actieve component.
Het soms gehoorde argument dat er weinig placebo studies naar neurofeedback zijn gedaan klopt dus ook! Het kan namelijk niet. De meeste neurofeedbacktherapeuten zijn zich daar trouwens van bewust en doen hun onderzoek dan ook met andere methodes!
Het hele onderzoek is hier te vinden: